Wysyłanie paczki za granice – o czym należy pamiętać?

Wysyłanie paczki za granice - o czym należy pamiętać?

Coraz więcej osób wysyła paczki za granicę – i to zarówno w celach biznesowych, jak i czysto prywatnych (na przykład do rodziny lub znajomych). A ponieważ istnieje bardzo wiele rodzajów takich przesyłek (przesyłki lotnicze, morskie lub drogowe), to każdy może wybrać coś najbardziej mu odpowiadającego. Jednak przesyłki międzynarodowe różnią się nieco od tych krajowych. I dlatego decydując się na ich nadanie, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze – dostosuj się do regulaminu

Pierwszą zasadą nadawania przesyłek międzynarodowych jest przestrzeganie tak zwanych wyłączeń z usług kurierskich. Co to oznacza w praktyce? Otóż paczka za granicę nie może zawierać niebezpiecznych i nielegalnych przedmiotów. I chociaż ich lista jest bardzo podobna, to jednak trzeba pamiętać o tym, iż poszczególne państwa i firmy kurierskie mogą posiadać swoje wewnętrzne przepisy regulujące te kwestie. Dlatego każdorazowo należy to sprawdzać.

Po drugie – sprawdź przepisy celne

Druga zasada wysyłania paczek zagranicznych dotyczy przepisów celnych – zwłaszcza wtedy, gdy przesyłka jest wysyłana poza obszar Unii Europejskiej. W tym przypadku trzeba nie tylko zapoznać się z określonymi przepisami obowiązującymi w danym kraju, ale też wypełnić wszelkie dokumenty celne.

Po trzecie – odpowiednio przygotuj paczkę

Paczka za granicę (bez względu na to, czy jest to standardowa czy tez szybka przesyłka) wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym przypadku trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim zapakowaniu, ale też o prawidłowym jej zaadresowaniu (niezbędne jest podanie wszystkich danych umożliwiających prawidłowe doręczenie paczki). Usługą dodatkową jest ubezpieczenie, które zwiększa bezpieczeństwo paczki i gwarantuje odszkodowanie w przypadku jej zaginięcia lub uszkodzenia.

Spełnienie wszystkich wymienionych wyżej warunków gwarantuje bezpieczne i terminowe dotarcie paczki do adresata. Zatem zamów kuriera za granicę i wysyłaj paczki szybko, sprawnie i bezproblemowo.