Spacerówka a parasolka – co wybrać?

Spacerówka a parasolka – co wybrać?

Kompletowanie wyprawki dla malucha to dla rodziców niemałe wyzwanie. Jednym z jej najważniejszych elementów jest wózek. W pierwszej kolejności kupujemy wózek głęboki, a kiedy maluch podrośnie, najczęściej około 2-go roku życia, przydatne stają się wózki spacerowe i tzw. wózki-parasolki. Przy ich wyborze najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, ale też liczy się wygoda i swoboda przemieszczenia, zarówno dla malucha, jak i dla opiekuna. Wielu rodziców waha się pomiędzy klasyczną spacerówką, a parasolką. Jaki wózek wybrać? Poniżej znajduje się porównanie obu typów.

Podstawowe różnice pomiędzy spacerówką, a parasolką

Wózek spacerowy i wózek-parasolka różnią się przede wszystkim rozmiarem. Klasyczne spacerówki są zazwyczaj większe i cięższe, a także posiadają szersze i głębsze siedziska niż parasolki. Te drugie są małe, lekkie i łatwo się składają, a po złożeniu mają niewielkie rozmiary. Spacerówka jest bardziej uniwersalna i posłuży na dłużej, za to parasolka jest wygodna w użyciu i łatwa w transporcie. Każdy z typów przeznaczony jest do innego rodzaju nawierzchni. Wózek spacerowy, ze względu na duże koła i dobrą amortyzację, sprawdzi się na terenach nierównych, mokrych czy piaszczystych. Parasolka posiada mniejsze, piankowe koła, tylne nieskrętne i tej samej wielkości, bez dobrej amortyzacji. Takie parametry nie zapewniają zbyt dobrej ochrony przed wstrząsami, a także ograniczają możliwość manewrowania. Z tego względu ten wózek będzie odpowiedni raczej na krótsze dystanse, na których nawierzchnia jest równa i sucha.

Praktyczne dodatki i udogodnienia w wózkach

Wózek spacerowy posiada wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które powodują, że dziecko ma najwyższy komfort z przebywania w nim i można w nim wozić malucha na długie spacery. Ten typ wózka ma szeroką budkę, która skutecznie osłoni dziecko przed deszczem czy silnym wiatrem. Do wózka spacerowego można przymocować różnego rodzaju akcesoria, takie jak kolorowe zawieszki, organizery czy folie ochronne. Siedzisko można wymościć wygodnym tekstylnym wkładem. Spacerówki zazwyczaj posiadają też pojemny kosz, w którym z łatwością pomieszczą się podstawowe drobiazgi dla dziecka czy niewielkie czy zakupy. Parasolka także jest wyposażona w budkę, ale z powodu wymiarów wózka znacznie mniejszą niż w spacerówkach, przez co nie zapewnia tak skutecznej ochrony dziecka przed deszczem i wiatrem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zarówno w przypadku spacerówki, jak i parasolki, warto zwrócić uwagę na to, czy wózek posiada maksymalnie rozkładane oparcie i wygodne siedzisko, które pozwolą maluchowi na drzemkę w odpowiednich dla kręgosłupa dziecka warunkach. Nie każdy wózek-parasolka pozwala na montaż dodatkowych akcesoriów. Ten typ najczęściej jest też pozbawiony kosza, a jeśli już go ma, to jego pojemność jest niewielka. Pamiętaj, że parasolka jest mniejsza i znacznie lżejsza od spacerówki. Wieszanie torebek czy siatek na jej rączce sprawia, że staje się ona niestabilna i może się łatwo przewrócić. Stwarza to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa bezpośredniego dziecka. Jeśli zależy Ci na długich i komfortowych spacerach, podczas których Twój maluszek będzie mógł uciąć sobie drzemkę, wózek spacerowy będzie lepszym wyborem. 

Który wózek wybrać ze względu na wiek dziecka?

Jaki wózek wybrać dla dziecka około 6-7 miesięcznego? Jest nim wózek z gondolą. Po tym okresie zwykle maluch zaczyna samodzielnie siadać, staje się coraz bardziej ruchliwy i ciekawy otaczającego świata. Zaczyna aktywnie rozglądać się wokół siebie, co w gondoli jest utrudnione. Po tych oznakach poznasz, że Twoje dziecko jest gotowe na wózek spacerowy. Jeżeli maluch w 6. lub 7. miesiącu życia nie siedzi jeszcze bez podparcia, warto dać mu trochę więcej czasu. Nie wymuszaj na nim tej pozycji, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na odcinek lędźwiowy kręgosłupa i sprzyjać powstawaniu wad postawy. Wózek typu parasolka powinien być stosowany około 18. miesiąca życia lub nieco później. W tym przypadku zbyt wczesne przeniesienie malucha ze spacerówki do parasolki również może negatywnie wpłynąć na jego kręgosłup.

Na co zwracać uwagę przy zakupie spacerówki, a na co podczas wyboru wózka-parasolki?

Koła

Przy zakupie wózka, niezależnie od modelu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na koła, zwłaszcza na ich rozmiar i rodzaj. Małe koła nadają się tylko do poruszania na gładkich powierzchniach, ale znacznie łatwiej jest dzięki nim manewrować wózkiem. Nie radzą sobie jednak na dziurawych czy piaszczystych drogach. Średnica małych kół nie przekracza zazwyczaj 15 cm. Natomiast duże mają najczęściej średnicę powyżej 20 cm i sprawdzają się na wymagających terenach, które są nierówne lub dziurawe. Ze względu na materiał wykonania koła można podzielić na piankowe, pompowane i najnowsze – żelowe. Te pierwsze są bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli występują jako większe koła tylne. Wyróżnia je także lekkość i większa odporność na uszkodzenia mechaniczne niż koła pompowane. Koła żelowe łączą najlepsze cechy kół pompowanych i piankowych, są najbardziej uniwersalne, ale też i drogie. Przy wyborze wózka sprawdź czy posiada on skrętne koła z amortyzacją. Będą przydatne na bardziej wymagających terenach. Najpopularniejsze są spacerówki z czterema kołami, ale coraz częściej pojawiają się też modele z trzema, które dedykowane są zwłaszcza aktywnym sportowo rodzicom. Istotnym czynnikiem jest też waga wózka. Spacerówka jest cięższa od parasolki. Może ważyć nawet do kilkunastu kilogramów, podczas gdy waga parasolki z reguły nie przekracza 3-5 kg. Ciężar spacerówki nie jest przeszkodą, jeśli mieszkamy na parterze, ale już wnoszenie jej na ostatnie piętro w bloku bez windy może stanowić problem.

Zabezpieczenia

Zarówno spacerówka, jak i parasolka muszą posiadać szereg zabezpieczeń, takich jak:

  • sprawne, wytrzymałe hamulce, najbardziej użyteczne są scalone – uruchamiane i zwalniane jednym ruchem, znajdujące się w okolicach tylnych kół,
  • pasy/szelki, najlepiej pięciopunktowe, konieczne zwłaszcza w przypadku maluchów ciekawych świata, które mają w zwyczaju wychylać się z wózka i rozglądać wokół siebie. Pasy powinny być również odpowiednio wyregulowane pod względem długości, tak by nie uciskały dziecka, ale też nie były dla niego zbyt luźne, z możliwością przełożenia w oparciu wózka, by dostosować je do wzrostu malucha,
  • barierka ochronna, w tym przypadku ważne jest szybkie i łatwe odpinanie jej z prawej i lewej strony, na środku barierki powinien znajdować się pasek oddzielający nóżki dziecka, który minimalizuje ryzyko wysunięcia się malucha, jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Stelaż

Ze względu na lekkość najbardziej polecanym materiałem na stelaż jest aluminium. Na rynku dostępne są również stelaże stalowe, jednak w ich przypadku istnieje ryzyko pojawienia się rdzy, a ta może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Przed zakupem wózka warto też zwrócić uwagę na spoiwa oraz łączenia w stelażu, upewniając się, że mogą one swobodnie ze sobą współpracować. Stelaż powinien mieć również blokadę, tak by sam się nie rozłożył lub złożył. Zaletą spacerówki tradycyjnej jest to, że może mieć wpinany wkład w obie strony. Pozwala to na kontakt wzrokowy z dzieckiem, a w razie potrzeby także na odwrócenie go plecami do nas, tak by mogło swobodnie obserwować otoczenie. Parasolka z powodu typowej konstrukcji tej możliwości nie ma.

Dokumenty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo wózka

Certyfikaty i atesty są potwierdzeniem tego, że dany produkt spełnia najważniejsze wymogi bezpieczeństwa. Jeżeli wózek posiada pozytywną opinie placówki naukowo-badawczej, takiej jak Instytut Matki i Dziecka, to jest to istotny atut. Wózek powinien także spełniać wszystkie standardy normy europejskiej PN-EN 1888 oraz posiadać atesty na tkaniny i inne surowce: pianki, folie, tworzywa.

Cena wózka dziecięcego

Koszty wózków są uzależnione od rodzaju, marki oraz wybranego modelu. Spacerówki zwykle bywają droższe, gdyż posiadają stabilniejszą konstrukcję, lepszą amortyzację, są bardziej komfortowe i przewidziane na dłużej niż parasolki. Pomimo tego, że pojawia się coraz więcej modeli parasolek, dla których producent deklaruje, że są odpowiednie nie tylko na krótkie spacery, to jednak nadal nie są tak wygodne i komfortowe dla dziecka jak tradycyjne wózki spacerowe.

Wózek, który rośnie razem z dzieckiem

Jeśli zależy Ci na uniwersalnym rozwiązaniu, które posłuży przez kilka lat, warto rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego. Modele wielofunkcyjne charakteryzują się tym, że oprócz gondoli posiadają w zestawie również spacerówkę. Taki produkt z pewnością będzie bardziej uniwersalny. Może się nawet okazać, że zakup parasolki nie będzie już konieczny. Dużą zaletą wózków wielofunkcyjnych jest to, że często posiadają one w zestawie fotelik samochodowy, który używa się do przewożenia dziecka w samochodzie i jednocześnie można montować go na stelażu wózka. Jaki wózek wybrać? Dobrze dobrany wózek może być przydatny nawet do 3. roku życia dziecka. Pamiętaj, że najlepszy model to ten, który zapewni dziecko bezpieczeństwo i komfort. Powinien być on także wygodny dla Ciebie i dostosowany do stylu życia Twojej rodziny.