Opony – dokonaj dobrego wyboru

Opony – dokonaj dobrego wyboru

Zaczęła się wiosna a wraz z nią w naszym kraju rozpoczął się również czas sezonowej zmiany ogumienia w samochodzie. Zmieniamy opony zimowe na letnie gumy. Różnica będzie tutaj związana z tym jak ukształtowany jest bieżnik w obu typach opon, a także będzie to różnica w tym jaka guma została wykorzystana do produkcji opony. W przypadku opon letnich wykorzystywana jest twardsza mieszanka, przy oponach zimowych ta mieszanka gumy będzie charakteryzowała się mniejszą twardością, lepsza przyczepnością. 

Dlaczego zmieniać opony?

Przede wszystkim zmieniając sezonowo opony dbamy o swoje bezpieczeństwo. Bieżnik opon letnich nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa na śniegu dodatkowo opona przy niskiej temperaturze stanie się jeszcze twardsza a tym samym o poślizg nie będzie trudno. Opona zimowa zaś nie sprawdzi się latem, nie zapewni bowiem odpowiedniego odprowadzenia wody, hamowanie na suchej nawierzchni będzie również gorsze niż przy letniej twardej mieszance. 

Pamiętaj o wymianie opon 

Oprócz tego, że opony trzeba zmieniać co sezon trzeba również pamiętać o tym, że kontrola ich stanu technicznego jest bardzo istotna. Należy sprawdzać w jakim stanie są opony przed kolejnym sezonem. Co kilka lat będzie nas czekać przykra konieczność ich wymiany. Najlepiej zdecydować się na nieco większy wydatek i kupić nowe opony dobrego producenta, tak by mieć pewność, że przez kilka kolejnych lat opony będą rzeczywiście dobrze się sprawdzać i będą gwarantowały kierowcy bezpieczeństwo na drodze w każdej sytuacji w jakiej się znajdzie.